Bu gadget'ta bir hata oluştu

30 Haziran 2009 Salı

08 haydi hep beRaber teleskop yapalım - Cilalama Lapı Hazırlama

haydi hep beRaber teleskop yapalım - Cilalama Lapı Hazırlama 1 from Nurcan Örtügen Gök on Vimeo.haydi hep beRaber teleskop yapalım - Cilalama Lapı Hazırlama 2 from Nurcan Örtügen Gök on Vimeo.haydi hep beRaber teleskop yapalım - Cilalama Lapı Hazırlama 3 from Nurcan Örtügen Gök on Vimeo.haydi hep beRaber teleskop yapalım- Cilalama Lapı Hazırlama 4 from Nurcan Örtügen Gök on Vimeo.haydi hep beRaber teleskop yapalım - Cilalama Lapı Hazırlama 5 from Nurcan Örtügen Gök on Vimeo.haydi hep beRaber teleskop yapalım - Cilalama Lapı Hazırlama 6 from Nurcan Örtügen Gök on Vimeo.haydi hep beRaber teleskop yapalım - Cilalama Lapı Hazırlama 7 from Nurcan Örtügen Gök on Vimeo.5 mikron aluminyum oksit ile aşındırma yapıldıktan sonra sıra 3 mikron seryum oksit ile cilalamaya gelir.

Ancak tanecik olarak çok küçük olduğundan alet ve cam arasında yeterli mesafe kalmaz ve cam hemen çizilmeye başlar. Bundan dolayı alet üzerine reçine ile lap yapılarak aynanın çizilmesi önlenir. Optik reçine formu hemen bozulmayacak kadar sert, camı çizmeyecek kadar da yumuşaktır.

Optik reçineyi aletin üzerine dökülüp şekillendirilecek. Bunun için ilk önce aletin kenarı mumlu kağıt ile çevrilir ve reçinenin aşağı dökülmesi önlenir. ( Video 010 )

Optik reçine bir cezve içinde çok kısık bir ateşte eritilir. ( Video 011 )

Optik reçine ısınırken alet de ısınması gerekir, bu şekilde reçine aletin yüzeyine daha iyi yapışacaktır. Böylelikle ani ısı değişikliğinden dolayı cam aletin çatlaması da engellenmiş olacaktır.

Optik reçine iyice eridikten sonra aletin üzerine dökülüp, soğumaya bırakılır. ( Video 012 )

Reçine iyice donmadan macun gibi bir kıvamdayken kenara yapıştırılan mumlu kağıt sökülür ve reçineye yapışmayacak bir cisim ile kanallar açılır.

Daha sonra lapın üzerine sulandırılmış seryum oksit sürülerek ayna yüzeye bastırılır ve lapın aynanın yüzeyine uyumlu olması sağlanır. Bir süre ayna ve lap baskı altında bekletilir.

Böylece lap ile aynanın uyumu sağlanır. ( Video 013 )

Cilalama lapının da kenarları bir bıçak yardımıyla pahlanması gerekir. ( Video 014 )

Lap kanalları bir bıçak yardımıyla açılmalıdır. ( Video 015 )

Kanallar açılıp kenarları pahlandıktan sonra su ile güzelce yıkanıp, sert bir fırça ile lap üzerinde mikro kanallar açılmalıdır. Seryum oksit bu kanallarda serbestçe hareket edip aynanın daha iyi cilalanmasını sağlayacaktır. ( Video 016 )

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 
Designed by: NewWpThemes | Converted to Blogger by Professional Blogger Templates | Contact | About