23 Ocak 2010 Cumartesi

bayılıyoRum bu kokuya!

Bugün 8" f/5 aynam yani Saffet için lap döktüm. Optik reçine (polishing pitch) Kömür katranı (kara sakız) çam katranı, balmumu ve terebentini değişik oranlarda karıştırıp eriterek yapılıyor.

Önce kare şeklindeki lap kalıbının üzerine aynamı koyup kalem ile çizdim.


Sonra makasla kestim.
Akabinde kestiğim kalıbı aynanın iç bükey yüzeyi üzerine koyarak, lapın kenarlarını bant ile kapattım.

Optik reçineyi çekiçle parçalara ayırıp ufaladım ve bir cezvede kaynattı. Bu arada ayna ve lap kalıbını da 60 derecede ısınmış fırında 2-3 dakika kadar ısıttım.

Kaynamış olan optik reçineyi 2-3 dakika soğumaya bıraktıktan sonra lap kalıbının üzerine döktüm.


Optik reçinenin 2-3 dakika daha soğumasını bekledikten sonra Alet'in dış bükey yüzeyi reçineye tutanacak şekilde kapattım. Bu sırada yanlardan az biraz reçine fışkırdı! :)

Yaklaşık bir saat balkonda bu şekilde beklettikten sonra aynayı lap kalıbından ayırdım. Lap kalıbını da optik reçineden ayırdım.

Gayet yakışıklı bir kalıp dökülmüş oldu. Cila aşamasında lapın aynadan küçük olmaması gerekiyor. Zira bu durum kenar dönüklüğüne yol açan en önemli sebep.

Lapın kenarlarını pahlamadan bıraktım. Ama bir bıçak ile fazlalıkları düzeltmem gerekiyor.

Çok koyu olmayan bir Seryum Oksit bulamacı hazırladım ve ayna ile reçinenin ilk uyumuna baktım. Bir ileri geri hareket dahi oldukça zor oldu ilk denemede. Ayna ile reçine uyumu tam oluncaya kadar (yukarıdaki resimdeki gibi her yerin siyah gözükmesi gerekiyor) ağzı kapalı bir kutuda ayna altta olacak şekilde soğuk bastırmaya bıraktım. Üzerine ağırlık koymaya çekindim, zira zaten ilk üstüste koymamda dahi çok zor hareket ettikleri için, ilk çalışmaya başlama aşamasında ayıramamaktan çekindim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 
Designed by: NewWpThemes | Converted to Blogger by Professional Blogger Templates | Contact | About